Wykonywanie nocnych zdjęć to jedna z trudniejszych dziedzin fotografii. Jednak wiedza teoretyczna i praktyczne zastosowanie odpowiedniej techniki dają niezwykłe możliwości. Jedną z nich jest wyjątkowo atrakcyjne malowanie światłem. Do osiągnięcia pożądanego efektu wcale nie potrzeba tak dużo.

malowanie światłem LED pixelstick

Na dobry początek wystarczy:

  • aparat, w którym można ustawić długi czas ekspozycji – najlepiej czas B, ale 30s też się dobrze sprawdzi;
  • solidny statyw wyposażony w wężyk lub pilota, który zapewni stabilizację dla aparatu oraz kontrolę nad czasem naświetlania;
  • lampa błyskowa, która pomoże w zamrożeniu obiektów i postaci;
  • źródło światła przeznaczone do malowania – może to być latarka, smartfon lub neon;
  • warto zaopatrzyć się w kolorowe filtry.

Tak naprawdę malowanie światłem daje wiele możliwości i tylko od nas zależy co wykorzystamy. Od tego co wykorzystamy zależy natomiast to jaki efekt osiągniemy.

To wystarczy, aby zacząć rysowanie światłem. Może to być doskonała zabawa ograniczona jedynie naszą wyobraźnią, która przyniesie nieoczekiwane fotografie. Jak zatem zastosować odpowiednio technikę pixelstick?

Krok pierwszy – ubiór i wybór miejsca

Osoba, która wykonuje malowanie światłem i nie chce zostać zarejestrowana na fotografii powinna założyć ciemne ubrania. Dzięki temu będzie mogła bez obaw poruszać się po planie i wykorzystywać źródło światła do rysowania. Oczywiście w miejscu w którym wykonywane będzie zdjęcie z zastosowaniem techniki pixelstick musi być ciemno. Fotografie mogą być robione w studiu, na plaży, w lesie, czy na słabo oświetlonych ulicach miasta. Po raz kolejny – możliwości są niemal nieograniczone!

malowanie światłem z ejsak group

Krok drugi – ostrość, przesłona, czas ekspozycji, ISO

Poprawne rysowanie światłem wymaga od nas odpowiedniego ustawienia parametrów naszego aparatu. Na samym początku warto się trochę pobawić i zrobić kilka prób, gdyż każde miejsce ma inny stopień jasności, a także źródła światła, z których korzystamy mogą się od siebie różnić mocą, przez co aparat każde z nich będzie odbierał w nieco inny sposób. Niemniej warto znać kilka podstawowych parametrów, które są punktem wyjściowym.

Po pierwsze dobrze jest ustawić ostrość manualnie. W ciemności autofokus może się nieco pogubić i ostatecznie zdjęcie wyjdzie niedostatecznie ostre lub ostrość zostanie ustawiona na jeden obiekt. Jeśli chodzi o przesłony to realizując malowanie światłem pixelstick zaleca się korzystać z f/5.6 lub f/16. Z kolei czas ekspozycji wynosić powinien ponad 30 sekund – najlepiej korzystać z czasu B, a ISO należy ustawić na 200. Oczywiście są to parametry zalecane, jednak może okazać się, że warunki, w których wykonywać będziemy malowanie światłem będą wymagały indywidualnego dostosowania sprzętu.

Krok trzeci – rysowanie światłem

Malowanie światłem zdecydowanie pobudza kreatywność. Zastosowanie technik pixelstick doskonale może sprawdzić się podczas eventów czy konferencji jako uaktywnienie oraz zintegrowanie uczestników. Dla początkujących najprostsze do narysowania będą symetryczne figury. Bardzo dobrym pomysłem jest też obrysowywanie obiektów oraz postaci. Bardziej zaawansowane malowanie światłem pozwala na osiągnięcie znakomitych efektów. Można tworzyć napisy, przenieść modeli do bajkowych krain zamieniając ich w postacie z filmów oraz bajek.

Pixelstick może dać naprawdę wiele radości, być znakomitym pomysłem na aktywizację uczestników najróżniejszych wydarzeń lub grupy przyjaciół. Nocne sesje zdjęciowe z pixelstick to doskonałę atrakcje eventowe pozostawiające ciekawą pamiątkę. Rysowanie światłem to także dobra zabawa na długie, zimowe wieczory! Zabierzcie sprzęt, uruchomcie pokłady kreatywności i do dzieła!

Please wait...

Leave a Reply